Porozmawiaj z nami

Licencje na zdjęcia do marketingu internetowego

Jak już pewnie zauważyłeś dość ciężko jest znaleźć w Internecie darmowe zdjęcia wysokiej jakości. Aby nie dać się nabrać na “fałszywie darmowe” zdjęcia, należy zapoznać się z kilkoma aspektami prawnymi dotyczącymi licencji. Wskazówką mogą być licencje CC, których znajomość gwarantuje, że nie skorzystasz w błędny sposób z udostępnianych w sieci materiałów.

Uznanie Autorstwa – Zezwala na dystrybucję, wyświetlanie, kopiowanie oraz użytkowanie dzieła pod warunkiem, że podamy kto jest faktycznym twórcą utworu.

Użycie Niekomercyjne – Takie grafiki można kopiować, rozpowszechniać, wyświetlać i użytkować dzieło i wszelkie jego odmiany tylko w celach niekomercyjnych

Bez Utworów Zależnych – Materiały objęte tymi obwarowaniami można swobodnie wyświetlać, dystrybuować i kopiować pod warunkiem, że nie dokonujemy w nich żadnej zmiany

Na Tych Samych Warunkach – zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem, że będą one opublikowane na takiej samej licencji.

Dodatkową opcją jest licencja CC0, która dotyczy zrzeczenia się wszelkich praw przez autora. Pozwala to użytkownikom na pełne prawo do zmieniania, używania oraz późniejszej dystrybucji zdjęć objętych tą licencją.

black-66675_1280

Warto znać te pojęcia ponieważ strony dostarczające darmowe zdjęcia często reklamują się jako całkowicie darmowe, co jest prawdą, jednakże w tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawa autorskie. Zdjęcia otrzymamy za darmo, ale możemy złamać prawo jeżeli nie umieścimy odpowiedniego opisu lub linka.

Pojawia się pytanie skąd czerpać zdjęcia do marketingu internetowego? Oto kilka źródeł, które możesz wykorzystać w swojej firmie:

- pexels.com

- gratisography.com

- imcreator.com

- startupstockphotos.com

Napisane przez

1 komentarz

  1. Michał pisze:

    Ja nie raz potrzebuję zdjęć do prezentacji, na strony czy do innych niekomercyjnych spraw i zawsze się obawiam czy to co pobieram prócz tego, że jest naprawdę darmowe to czy nie przyciągnie za sobą kłopotów z policją. A takich fałszywie darmowych plików jest niestety mnóstwo. A czy znasz jakieś polskie strony (niestety angielski to u mnie kuleje) ;)

Dołącz do dyskusji, buduj swój wizerunek ekspercki
i zyskaj mocny link pozycjonerski.


Zasady komentowania:
1. Linki w komentarzach mają usunięty parametr "nofollow" = dostajesz mocny link pozycjonerski do swojej strony,
2. Autor komentarza = słowo kluczowe => usunięcie komentarza,
3. Maksymalnie 1 link wychodzący ze słowa kluczowego w treści komentarza,
4. Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
5. Komentuj, dyskutuj, baw się i rozszerzaj wiedzę:-)